Madencilik Türkiye Dergisi News

Körfez Döküm Avrupa’da Kurduğu Mühendislik Merkezi ile İstikrarlı Büyümeye Devam Ediyor

Çimento, enerji ve madencilik sektörleri için yüksek alaşımlı çelik döküm üretimi yapan Körfez Döküm üretiminin %90’ını başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın farklı ülkelerine ihraç etmeye devam etmektedir. Körfez Döküm; 2020 yılında, Rusya, Afrika, Amerika ve Uzak Doğu pazarlarına da ağırlık vererek ihracat yaptığı müşteri sayısını 400’e çıkarmıştır. Körfez Döküm dünyanın farklı yerlerinde bulunan ofisleri ve de kurduğu geniş temsilcilik sistemi ile 5 kıtada, 70 ülkeye ihracat yapmaktadır. Avrupa’da kurduğu mühendislik merkezi ile ileri teknolojili mühendislik çözümleri sunarak, özellikle çimento ve madencilik sektörlerinde faaliyet gösteren müşterilerinin ihtiyaçlarına hızlı, etkin ve işletmelerin verimliğini arttıran çözüm önerilerinde bulunmaktadır. Müşteri odaklı bakış açısıyla; Körfez Döküm, farklı kıtalardaki müşterilerinin farklılaşan ihtiyaçlarına hızla cevap vermeyi başarmakta ve bu sayede müşterileri ile ilişkilerini uzun süreli bir biçimde sürdürmekte bu da işletmenin ihracat rakamlarını her geçen yıl arttırmasına sebep olmaktadır.

İleri teknolojili sistemleri, fabrikalarına entegre ederek 40.000’den fazla farklı türde ürün üreten Körfez Döküm; çevik üretim sistemleri sayesinde, tesisinin üretim süreçlerini müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda etkin bir biçimde düzenleyebilmektedir. 2019 yılında merkez tesisleri bünyesinde kurdukları İşleme Tesisi sayesinde müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını Dilovası’ndaki ana tesisinden karşılayan Körfez Döküm, bu sayede teslim sürelerini kısaltmakta ve müşteri memnuniyetini yüksek seviyelerde tutmayı başarmaktadır.

Körfez Döküm, tüm dünyadaki müşterilerine aynı zamanda mühendislik ve süpervizörlük, süreç kontrol ve optimizasyonu, ekipman iyileştirme ve yedek parça tedariki gibi hizmetler de sunmaktadır. Körfez Döküm, üretim sistemine entegre ettiği bi-metal parça döküm, kompozit döküm ve savurma döküm gibi gelişmiş teknolojiler sayesinde küresel pazarlardaki rekabet gücünü he geçen gün arttırmaktadır. Aynı zamanda ürettikleri ürünlerin, kalite kontrol süreçlerine büyük önem veren Körfez Döküm için kalite, son kontrolden çok daha fazlası olup hassasiyetle üzerinde durulmaktadır. Kalite süreçlerini; hammadde girdisi ile başlatmakta, üretim boyunca ve sevk sonrasında da devam ettirmektedir. Körfez Döküm ailesinin her üyesi Körfez Döküm’ün kurumsal kalite anlayışını benimsemekte ve sürdürülebilir çevre politikalarına uygun yüksek kaliteli çözümler sunmaya özen göstermektedir.

Körfez Döküm Genel Müdürü Çağdaş Alan; Dilovası’nda bulunan merkez tesislerinden farklı coğrafyalara ihracat yapmanın, ihracat yaptıkları ülke ve müşteri sayısını arttırmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. Ayrıca, 2021 yılında da ihracat yaptıkları ülke sayısını arttırmayı hedeflediklerini belirten Alan, tesislerin de kapasite artırımına gittiklerini söyledi.

Alan, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde işletmelerini değişen çevre koşullarına göre adapte ettiklerini ve bu pandemi dönemini ülkemizin ve işletmelerinin en az kayıpla atlatacaklarına inandığını söyledi. Ayrıca Alan, bulundukları sektörün dinamiklerini göz önünde bulundurarak özellikle bilgi teknolojilerine yaptıkları yatırımlara devam ettiklerini, verdikleri pek çok hizmeti çevrimiçi olarak desteklediklerini ve bu sayede seyahat kısıtlaması olduğu durumlarda bile müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamanın mutluluğunu yaşadıklarını ve her zaman her koşulda müşteri memnuniyetini tüm süreçlerinin odağına koyduklarını; bu sebeple başarı sağladıklarını belirtti.

Tüm sektörlerde olduğu gibi demir çelik sektöründe de gelişimin sürekli olması gerektiğinin altını çizen Alan, tesislerini endüstri 4.0 doğrultusunda geliştirdiklerini ve alanında uzman kadrosunun gelişimini sürdürmek için yenilikçi eğitimlerle insan kaynağına yatırım yaparak; dinamik bir iş ortamı oluşturduklarını belirti

https://madencilikturkiye.com/wp-content/uploads/2018/09/Madencilik-Turkiye-Dergisi-Sayi-95-nsdu723eg2.pdf